Molio bih detaljnije podatke o sesdesetcetvoroslajsnom skeneru,osamoj metodi,uredjaju,i indikacijama za primenu,kao i vrednosti dijagnostickog zakljucka.

    Odgovoreno: 10. 03. 2007.
    • Poštovani gospodine Mirkoviću, Radi se o aparatu za kompjuterizovanu tomografiju (CT) koji ima veći broj redova detektorskih jedinica (u konkretnom slučaju 64). To znači da se prilikom jedne rotacije rendgenske cevi impulsi stvaraju u 64 reda detektorskih jedinica. Time se postiže da u stvaranju slike učestvuje cela zapremina (voluman) skeniranog dela tela i iz nje se mogu načiniti preseci u ravfnima koje su nam potrebne za donošenje dijagnostičkog zaključka. Znači, veća je oštrina slike u poredjenju sa klasičnim CT aparatom i postoji mogućnost brze rekonstrukcije preseka čime se dobija na dijagnostičkoj preciznosti. Kompjuterskim programima je moguće načiniti virtuelno "putovanje" kroz disajne puteve ili debelo crevo i sagledati prikaz unutrašnjosti. Nadalje, brzina pregleda je značajno unapredjena (pregled je skraćen) što je omogućilo prikaz krvnih sudova srca. Pouzdanost ovogh pregleda je manja nego klasične, invazivne koronarografije ali se koristi kao jedan od pregleda u proceni da li je koronarografija indikovana ili ne. Veoma je veliki broj indikacija, prednosti ali i nekih nedostataka tako da Vas molim da ukoliko imate neki specifičniji upit isti ponovo pošaljete kako biste dobili valjan odgovor.
      Srdačan pozdrav,