Postovani,     Da li biste mogli molim Vas da mi opis skenera objasnite, odnosno   prevedete upotrebljene latinske termine. MSCT GRUDNOG KOSA   U gornje 213 obostrano difuzne modularne promene promera od 2 do 5 mm.,   znaci nodalne intersticijalne fibroze.   Ne vidi se prisustvo performiranih vazdusnih puteva niti redukcija pl.   vaskularne sare. Ne vidi se konsolidacija, inafiltracija i kolaps pl.   parenhima. Pleuralni prostori slobodni. U medijastinumu nema patoloskih   formacija i limfadenopatije.     Unapred puno hvala!

    Odgovoreno: 06. 11. 2007.
    • Evo u prevodu:  U gornje dve trećine sa obe strane vide se difuzne zrnhaste promene promera  od 2 dp 5 mm sa znacima ožiljnih (fibroznih) promena. Ne vide se znaci  perforacija (prodora) kroz zidove vazdušnih puetava nti promene senki  plućnih krvnih sudova.  Nema znakova splašnjevanja, zapalenjskih promena niti kolapsa (retrakcije)  plućnog parenhima. U pleuralnom prostoru nema patoloških promena.  Medijastinum: uredan.   U prevodu: ovaj nalaz uglavnom ne odstupa od granica fiziološkog  (normalnog). Potrebni podaci o ranijim pregledima i promenama za definitivnu  dijagnozu.   Srdačan pozdrav   Prof. dr P. Bošnjaković