Poštovani doktore,   da li možete da mi objasnite strukturu i granice ciste i fibroadenoma   (moj   doktor je navodno video cistu na eho pregledu nepravilnih granica????).   Koliko sam ja upućena to su promene jasno ograničene od okolnog tkiva. Da   li   je u dijagnostici i razlikovanju cisti od ostalih promena (fibroadenoma,   fibroza, papiloma, adenoma..)u odnosu na ultrazvuk preciznija magnetna   rezonanca (imam 30 godina i izbegla bih ako je moguće rentgensko zračenje)   Da li je moguć pregled rezonancom na klinici za radiologiju bez uputa o   sopstvenom trošku?   Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 04. 11. 2007.
    •  U dijagnostici oboljenja dojke se mora poštovati redosled obavljanja  pregleda koja se zove algoritam. U njemu se u prvoj liniji nalazi  mamografija dopunjena ultrazvukom. Senzitivnost ovih metoda je jako velika.  Magnetna rezonanca je izvrsna metoda ali koja sledi nakon ove dve. Znači,  nije preporučljivo preskakati mamografiju. Doza nzračenja koja se pritom  primi nije velika i uprkos tome što ste mladi trebalo bi da je napravite.  Što se tiče granica fibroadenoma i ciste tu ste apsolutno u pravu. Naime, i  jedna i druga promena se na ultrazvuku vide (cista kao crna, hipoehogena  zona sa posteriornim pojačanjem a fibroadenom kao bela, hiperehogena zona)  čije su granice jasne. Moguća je nepravilnost ukoliko postoje zapaljenjeske  promene u neposrednoj okolini promene. Ultrazvuk je apsolutno kompetentna  metoda pregleda za razlikovanje navedenih promena.   Srdačan pozdrav   Prof. dr Petar Bošnjaković