Postovani,     Najpre bih Vam se zahvalila na brzom odgovoru. Pisalala sam Vam deo   izvestaja CT-a u petak. Evo prepisa kompletnog izvestaja, kao sto ste   trazili.     MSCT GRUDNOG KOSA   U gornje 213 obostrano difuzne modularne promene promera od 2 do 5 mm.,   znaci nodalne intersticijalne fibroze.   Ne vidi se prisustvo performiranih vazdusnih puteva niti redukcija pl.   vaskularne sare. Ne vidi se konsolidacija, inafiltracija i kolaps pl.   parenhima. Pleuralni prostori slobodni. U medijastinumu nema patoloskih   formacija i limfadenopatije.     Najljubaznije bih Vas zamolila za sto detaljniji odgovor (znacenje   latinskih naziva, koriscenih u opisu nalaza).     Da li treba primeniti na osnovu izvestaja CT-a terapiju imuran+pronison   ili metotreksat i u kojim dozama? Da li se terapije primenjuju oralno il   moze jos na neki nacin? Koja od ovih terapija ima manje negativnih   posledica   i koje su? Ukoliko se metotreksat uzima bez pronisona, da li to znaci da   po   prestanku uzimanja njega, treba da se uzima pronison i koliko dugo?   Da li ove terapije zasigurno razaraju noduse?   Ukoliko se primeni neka od terapija, kad teba ponoviti opet skener, da bi   se videlo novonastalo stanje?

    Odgovoreno: 30. 10. 2007.
    • Na osnovu CT nalaza se ne bi moglo definitvno izjasniti da li je potrrebna  terapija i naročito ne koja vsrta terapije.  Postoji li neko prethodno oboljenje ?  Koje subjektivne smetnje imate ?  Kakvi su labortoriijski rezultati ?   Srdačan pozdrav   Prof. dr Petar Bošnjaković