Postovani dr, naime pre nekih godinu dana su je poceo da me zateze vrat   sa   leve strane, i krenuo am da ga pipam, i pipam i pipiam i posle nekih mesec   dana pipanja sam napipao neke cvorice ispod vilice, limfne cvorice, u isto   vreme mi je proradila sedmica gore levo i zubarka mi je ocistila kanale   medjutim ja sam i dalje osecao neki cudan blagi bol, zubarka je rekla da   hoce to neko vreme i da ce prestati, kako se zlezde nisu smanjile, otisao   sam kod orl koji je rekao da je mozda "mulj" u pljuvacnim zlezdama   syalodenitis, i kao nije to nista strasno.... kako sam na netu svasta   procitao o limfnim zlezdama uputio sam se kod vrsnog ongologa, koji je   uradio ulta zvuk, gde su se videle dve zlezde submandibularno opisane kao   reaktivne, i rekao je da uzivam u zivotu, da to nije nista i da je   verovatno   od grla ili zuba, ponovo sam otisao kod zubarke koja je rekla da treba da   vadim donji umnjak levo jer imam dzepove velike koji su verovatno upaljeni   i   izvadili smo umnjak, ali to nije pr!   oslo, za sve !  to vreme ja i dalje osecam sedmicu kaoja je radjena,   cudno je osecam kao da kljuca, odlazim kod maksilofacijalnog hirurga na   vma   koji me salje na CT i opet te 2 zlezde jedna submandibularno 1 cm druga   ispod nje uzduzno 2 cm, i ispod do 7 mm valjkastog oblika opisane kao   reaktivne. i on mi kaze da je verovatno od zuba. ja i dalje osecam cudno   zatezanje ispod vilice ka uhu, i s vrmene na vreme ni se javi mekani otok   kod uha i smanji se,pre par dana odlazim opet na eho vrata na radiologiju   cisto da vidim dali se nesto pogorsalo, i doktorka ne moze da nadje nista,   gledala je sve parotidne zlezde uredne strukture, submand. pljuvacna levo,   videla mogucnost stvaranja kamena (ne znam sta to znaci) i sad posto je   bila   fina i raspolozena ja joj kazem da ja pipam i dalje neku kvrgu, ona gleda   zajedno samnom pipa ponovo gleda na ultra zvuku i kaze po je misicna   struktura, eventualno masno tkivo ili lipom !!!! e sad mene zanima   sledece,   dali je moguce da to sto ja pipam!   nije zlezda, vec masno tkivo ili lipom, to je okruglasto cvrs!   to i bez   bolno na dodir, i dali je moguce da se masno tkivo ne vidi na ultra zvuku   kao ni na CT- u? i dali je moguce da me zateze zbog tog peska u pljuvacnoj   zlezdi?   hvala unapred.

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    •  S obzirom na Vaš detaljan opis tegoba i dešavanja u dijagnostičkom smislu,  jedna zajednička crta je da se svi slažu (skoro svi) da se radi o reaktivno  izmenjenim limfnim žlezdama.  Najpre njihova veličina nije takva da bi dovela do bilo kakvog uznemirenja  (manje su ili jednake 1 cm). Struktura im nije izmenjena. Ne mogu se  pomešati na UZ pregledu sa mišiđnim ili masnim tkivom.  U pogledu uzroka možete biti mirni u smislu da se ne radi o bilo kakvom  malignom oboljenju.  Pretpostavljam da je u Vašem slučaju uzrok rektivnosti žlezda neki od  problema sa zubima (zapaljenje).  Oboljenja pljuvačnih žlezda (kalkuloza odnosno sialolitijaza) se mogu sa  dosta preciznosti isključiti na bazi ultrazvučnog pregleda.  Savetujem još jednu ultrazvulnu kontrolu (najbolje kod nekog od lekara koji  je i ranije vršio pregled).   Srdalno   Prof. dr Petar Bošnjaković  radiolog