postovani profesore,    moja majka(1941god.)operisana je 2001god od adenokarcinom na debelom   crevu   koj je uhvacen u formiranju nije bilo metastaza,posle operacije u skopjlu   pojavila se voda u pluci i udebljani limfni cvorovi i u skoplu su mi rekli   da se rak prebacio na pluci pa da je nesto cudno iniko ni je znao sta   je,tako sam nasao vezu i otisli smo u beograd kod prof.mandarica koj je   ustanovio sarkoidozu i posle kod violete vucinic i sve je bilo dobro   povukla   se. pre sest meseci odveo sam je na exo i internist mi je rekao da u   desnom   lobusu vidi neke zvezdane forme kao izrastke ,pravili smo biopsiju dva   puta   i nista neka zatemnjenja koja i je licila na cirozu,prehjuce smo opet   pravili biopsiju i juce su mi rekli da je metastaza u desnom lobosu   jetre,i   predlazu citostetik i gorenje tih delova alkoholom. molio bih vas da mi   pomognete dali da odem negde van makedonija iponovimo biopsiju i kompletne   preglede i dali je moguce da je opet sarkoidoza a da su lose procitali   biopsiju,nezmna sta da radim. !   unapred sam vam neimerno zahvalan

    Odgovoreno: 30. 09. 2007.
    • Poštovani ,

         Ukoliko je postojanje metastatskih promeny u jetri definitivno utvrdjeno  onda, na žalost, najverovatnije i jeste da postoje sekundarni tumorski  depoziti.  Nije loše da preparate napravljene tokom biopsdije poglaeda i neko od  patologa u bilo kom drugom centru (princip tzv. drugog mišljenja).  Na osnovu toga može se odrediti definitivna terapija koja može biti:  hirurška, ablacija alkoholom, radiofrekventna ablacija, hemoembolizacija  itd.

      S poštovanjem  Prof. dr Petar Bošnjaković