Postovani doktore,   pre nekoliko dana moj otac je bio na ultrazvucnom pregledu abdomena. On je 1933.godiste. Na snimanje je otisao zbog ciste na bubregu, koja je ranije otkrivena, kao i uvecane prostate. Medjutim, pored ocekivanog, na ultrazvucnom pregledu je pronadjeno i nesto totalno novo, sto me je dodatno uznemirilo i zabrinulo. Takodje se na kraju nalaza trazi CT abdomena. Molim Vas da mi objasnite sta je to. Ja sam na VMA zakazala multislajsni skener abdomena. Da li je ovakvo snimanje skenerom neophodno ili je dovoljan i CT. Naime nalaz je ovakav: Nasao sam da boluje od: N40 Hyperplasia prostatae Nalaz i misljenje: Mokracna besika normalne debljine zida bez patoloskog sadrzaja. Prostata 62 x 50 x 40mm. RU oko 100ml. U levom reznju jetre hiperehogeno podrucje velicine 41 x 42mm, heterogene ehostrukture nejasno ogranicene, tkdj. u desnom reznju prisutno vise fokalnih promena koje mogu da sugerisu sek. depozite. Zucna kesa normalne debljine zida bez patoloskog sadrzaja. Aorta skleroticna bez uvecanih lgl. Pankreas prekriven gasovima. Slezina normalne ehostrukture. Oba bubrega cisticno izmenjena. U desnom bubregu najveca cista velicine 50mm, dok je u levom najveca cista 37mm. Molim CT abdomena.  Dr spec DAJANA VELJKOVIC specijalista radiolog U ocekivanju Vaseg odgovora srdacno Vas pozdravljam

    Odgovoreno: 17. 09. 2007.
    •  Poštovana gospodjo Avramović,

      Ultrazvučni pregled je pokazao postojanje promene u jetri koja bi, izmedju  ostalog, mogla odgovarati i depozitu eventualnog primarnog tumora. Medjutim,  veoma je široka paleta mogućih uzroka ovakve promene te je iz tog razloga  zahtevan pregled na kompjuterizovanom tomografu (CT) da se uzrok razjuasni.  Zakazani multislajsni CT pregled na VMA je izvanredno rešenje jer je aparat  odličan kao i tim radiologa koji se time bavi.  Ukoliko Vam treba još bilo kakva informacija slobodno me kontaktirajte.   Mnogo pozdrava

      Prof. dr Petar Bošnjaković  radiolog

Komentari na pitanje: #1215

    • Antanaskovic Sofija 07. 06. 2011.

      Htela bih da vas pitam uvazeni gospodine Bosnjakovicu, posto bolujem vec pune dve god, od hepatitisa c, u zadnjem nalazu ultrasonografije mi pise sledece, jetra: je u celosti uvecana sa masom fokalnih promena, dzinovske velicine, posebno koncentrisanih u desnom reznju od kojih je najveca do 80mm. Molila bih vas da mi date savet sta dalje. Unapred zahvalna.