Stereotaktcno zracenje??Da li je to daleka buducnost za nas??? Da li kod nas ima mogucnosti za IMRT radioterapiju(modulisani intezitet)??? Kako se radi o neoperativnom??? tumoru-adenokarcinomu mucinosum bronchogenes u medijastinumu u visini T2-T5 koji je 2005 poceo da pritiska jednjak pa je 11/2005 ucinjena gastrostoma,sta moze da se preduzme (do sada zraceno 8greja sing shot i 20 greja u osam seansi u toku 2003.g.Sad 02/2007 dodatno zracen sa 20 greja u osam seansi (sa postedom vitalnih organa-kicme,zracen sa bocnih strana). Da li postoji kod nas mogucnost krio terapije?
    Pozdrav. Hvala.

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.
    • Sva se pitanja odnose na radioterapiju koja je u većini zemalja posebna specijalnost. Za odgovor Vas moram uputiti na neku od Onkoloških ustanova prreferentno Institut za onkologiju U sremskoj Kamenici. Pozdrav

Komentari na pitanje: #113

    • Poštovani,
      Moj tata je za dva meseca izgubio 15 kg i lečio se od bronhijalne astme. U međuvremenu budući da je teško gutao i pričao, i ima jake glavobolje otkriveno je da ima tumor, na izveštaju stoji "pristigao ph br. 10688/09 dg: carcioma planocellulare keratodes infiltrativum mucosae" lokalno indirektno laringoskopski: prisutan infiltrativni-ulcerozni tumorski proces koji zahvata celu bazu jezika i širi se na supraglotične strukture larinksa. Palpatorno se konstatuje infiltracija obe srednje trećine jezika sa propagacijom prema podu usne duplje. Nema se uvid u pokretljivost hemalarinksa. na vratu bez palpabilnih limfnih čvorova. Molim Vas za tumačenje gore navedenog i kakvu je terapiju potrebno sprovesti.
      Hvala.