Postovani, ranjena mi je mangnetna rezonanca hipofize sa kontrastom 02. 04 (postoji adenom 5mm) . Ovih dana sam saznala da sam trudna (radila sam kucni test a danas sam vadila betu hcg koja je pokazala trudnocu) . Interesuje me da li kontrast moze uticati na plod i u kojoj meri? Poslednji ciklus je bio 23. 03. A mislim da je do trudnoce doslo pre magnetne rezonance. Hvala unapred

    Odgovoreno: 26. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Ne postoji još dovoljno ispitivanja i naučnih radova koji bi više rekli o uticaju kontrasta na plod tokom trudnoće. Američke pereporuke i smernice uglavnom se baziraju na proceni koliko je snimanje magnetnom rezonancom potrebno pacijnekinji i na osnovu toga se procenjuje rizik, snimanje se radi naravno ako je potreba za pregledom veći od potencijalnog rizika za plod.
      nakon oplodnje jajne ćelije prođe nekoliko dana (oko 5 dana) dok se ona "uglavi" u zid materice i prođe još nekoliko dana dok ne počne cirkulacija unutar ploda, tako da se obično tek posle 42 dana od poslednje mestruacije računa period kada nešto što dospe u cirkulaciju može da ošteti plod. Kako je vaše snimanje bilo 10 dana od posldnje menstruacije male su šanse da je plod uopšte i došao u kontakt sa kontrastom.

      svako dobro

      dr viktor ognjenović

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #98722

    • Ja imam isti problem. Zadnji ciklus mi je bio 28. 01. A 12. 03. sam bila na magnetnu ne znajući da sam trudna. Postojala je sumja ali nisam bila sigurna. Danas sam uradila test i pozitivan je. Imam i mučninu, boli me stomak i grudi. Hoću da budem sigurna da je sve u redu sa bebom, ali kako? Hvala unapred