Postovani, hteo bih da mi odgovorite u kolikoj sam opasnosti zbog toga sto sam snimao pluca skenerom, da li mogu da imam neke posledice u buducnosti i da li postoji nesto sto mogu da uradim da mi se ne bi razvilo nesto ozbiljnije zbog tog zracenja? Imam 23 godine. Hvala vam unapred. Mare

    Odgovoreno: 25. 07. 2012.
    • Poštovani,
      Prema istraživanjima sprovedenim u sad-u, tokom skenerskog snimanja grudnog koša pacijent primi dozu zračenja koja je jednaka dozi prirodnog zračenja iz svemira koje naše telo primi za nešto manje od pet godina.
      to je značajna količina zračenja, ali dalja istraživanja su pokazala da su šanse za obolevanje od neke maligne bolesti posle tolike količine zračenja 1/100. 000 do 1/1. 000. 000, odnosno bolje reći jedan u milion snimljenih.
      kako je zračenje svuda oko nas teško se možemo zaštititi od njega osim indirektnim putem tako što ćemo voditi uredan život, dosta spavati, biti aktivni i pogotovu zdravo se hraniti, naravno ne pušiti, pošto u dimu cigarete ima radioaktivnih supstanci.

      dr viktor ognjenović