Poštovani, mojoj djevojčici staroj sedam godina potvrdjen je centralni pijevremeni pubertet. Lhrh test pokazuje visoke vrijednosti lh zbog čega je zatražen mr endokranijuma. Nalaz mr: sela turcika je normalne veličine, intaktna, bez prisustva ekspanzivnih promjena. Postkontrastno heterogena hipofiza, bez jasnog izdvajanja fokalne lezije. Prisutan normalan t1w hipersignal neurohipofize. Infundibulum je u srednjoj liniji, normalne morfologije. Supraselarna cisterna je slobodna, inekarotidna distanca u nivou adenohipofize iznosi oko 13 mm. Para i supraselarne strukture normalne morfologije. U zaključku se navodi: postkontrastno heterogena hipofiza, bez jasnog izdvajanja fokalne lezije. Nalaz eeg je uredan kao i fou nalaz. Molim vas za vase misljenje u vezi sa zaključkom ovog nalaza! Šta može uticati na takvu sliku hipofize? Unaprijed vam se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 14. 01. 2013.
    • Poštovani,
      Nadam se da ste se već obratili dečijem lekaru koji se bavi endokrinologijom koji će uraditi sve što treba da bi se kod deteta isključio tumor u predelu hipofize ili neki drugi pormećaj, jer kada je u pitanju hipofiza treba voditi računa i o drugim želzdama sa unutrašnjim lučenjem, genetici itd promene na kostima se samo uklapaju u poremećej funkcije hipofize i na njih se može uticati ukoliko se utiče na funkciju žlezde. Promene su posledica promene u radu žlezde a ne uzrok.