Pozdrav!! Zbog nepalpacije desnog testisa u skrotumu i ingvinalnom kanalu te nakon učinjenog uzv prepona, poslan sam na msct abdomena i zdjelice. Nakon učinjenog pregleda zaključak radiologa je da se u abdomenu ne identificira struktura nalik na testis. Moj urolog želi da obavim i pregled mr jačine 3 tesla. Moje pitanje glasi: dali je moguće da se msct-om ne može vidjeti testis u abdomenu ako on postoji, odnosno koliki on mora biti a da se ne vidi ct-om. U slučaju da je on jako mal hoće li se vidjeti pomoću mr od 3 tesle. Unaprijed puno zahvalan!!!

    Odgovoreno: 04. 12. 2012.
    • Poštovani,
      Urolog je upravu, jer zbog male razlike u absorpcionim fenomenima zračenja testisa i okolnog tkiva male karlice i trbuha kao i moguće prekrivenosti testisa crevnim vijugama-ako je zostao u spuštanju prema skrotumu (kakva će nalaz msct biti zavisi i od softvera kojim ct raspolaze kao i obućenosti radiologa) treba uraditi mri jer se meko tkivne strukture bolje uočavaju. Intenzitete magnetnog fluksa nije uvek presudan da bi se uočile promene, zato možete raditi mri sa fluksom od 1. 5 do 3 tesla.