Postovani

    Da li je moguce da mi protumacite nalaz radiologa koji je napisan. Radi se o muskarcu starom 66 godina. RTG SRCA I PLUCA PA POLOZAJ, STOJECI STAV Rotacija u desno, lopatice delom preko plucnih polja.. Obostrano zadebljala apikalna pleura. Manja transparencija desno hilobazalno. Makronodularna senka proksimalno od male incizure. Hilusne senke voluminoznije. Obostrano hilobazalno naglasena bronhovaslkularna sara. Srcane senke granicne velicine, sireg ao luka. Kostrofrenicni sinusi tehnicki iseceni.

    Odgovoreno: 15. 01. 2020.
    • Postovani,

      Ovako napisan radiološki izveštaj je pre svega namenjen drugom lekaru, tj pacijentovom nadležnom ordinarijusu. Na samoj radiografiji nisu uočene tumorske promene, niti akutna oboljenja (pneumonija, infartkt), već samo hronične i ožoljne promene, kao i promene veličine srčane senke. Posle ovakvog radiološkog nazlaza pacijenta treba da pregleda kardiolog.

      Srdačno

      drHelena Maksimović