Poštovani, moja mama je prije 10-ak g. imala operaciju empijema pleure. Prije operacije jedan pulmolog kad je vidio njen CT rekao joj je "Pa vi ste imali tromboemboliju." Ali taj CT je bio bez kontrasta i nigdje nije ta dijagnoza navedena u njenoj med. dokumentaciji, nego je imala stalne upale pluća. Zanima me je li se zaista mogla embolija vidjeti bez kontrasta, ako da, koji su znakovi? To je bilo davno, ali mi je važno budući da sam na kontracepcijskim pilulama.. Hvala.

    Odgovoreno: 13. 04. 2021.
    • Poštovana,

      bez primene intravenskog kontrasta prilikom snimanja pluća,odnosno bez uradjene pulmoangiografije,nije moguće tvrditi da je neko imao emboliju pluća.

      Veliki pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović-radiolog