Dobro vece,snimio sam pluca pa bih molio ako mozete da mi kazete sta znaci izvestaj u kome pise:pojacana hilovaskularna sara.Lako smanjena transparencija lateralnog dela donjeg desnog plucnog polja,otvorene etiologije.Hemidijafragme lucne.Kf sinusi slobodni.Hvala unapred

    Odgovoreno: 04. 12. 2020.
    • Poštovani,

      smanjenje transparencije može da ukazuje na upalu pluća,ali takodje može biti i efekat loše pozicije pri snimanju.Pooštrena hilovaskularna šara ne govori u prilog upale,može biti i konstitucionalna,kod pušača.

      Javite se nadležnom lekaru,jer snimak pluća se uvek tumači uz laboratorijske analize i kliničko stanje pacijenta.Ukoliko klinički i laboratorijski takodje postoji sumnja na upalu,ponovite snimak pluća za par dana,odnosno prema razvoju kliničke slike.

      Veliki pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović

      radiolog