Na sumacijskim PA i LP snim. torakalnih organa u blažoj asimetriji položaja, primjereno položena sjena srca veličinom u granicama normale, blago izduljenog luka lijevog ventrikla. Sjena desnog srednjeg medijastinuma izgleda blago proširena vj. na račun sjene desnog glavnog bronha pri rotaciji. Vaskularni hilusi uz nešto jače izražen lijevi hilus, koji je na PA snim. ovalnog oblika promjera 20mm što se na LP. snim. ne vizualizira stoga vj. vaskularne etiologije ( ddg. hilarna limfadenopatija?) Blago pojačan bronhovaskularni crtež u kaudalnim raspletima oba hilusa izrazitije desno parakardijalno. U projek. srednjeg pluč. polja desno laterodorzalno oko 5,5mm ovalna pretežno oštro ocrtana mekotkivna nodozna sjena u apikalnom segmentu donjeg režnja. Na PA snim. desno u projek. gornjeg pluć. polja i kranialnog raspleta hilusa projicira se oko 6,5mm ovalna blijeda mekotkivna sjena, ddg. ortogonalno pogođena krvna žila ( ddg. nodozna sjena). Prozračnost pluć. parenhima je u granicama normale. Ošit primjereno položen, oštro ocrtan. FC sinusi slobodni. Pojačanje arkuarne kifoze TH kralježnice uz6 mjestimične degenerativne promjene. Preporuča se se komparacija s predhodnim snim. i rtg kontrola, a daljnja dg obrada u skladu s kl. ind. Ovo je nalaz 01.12.2020 a prijašnji nalaz je iz 12mj. 2019 a zaključak je bio da se vidi u srednjem pl. režnju desnog pl.sitna nodozna sjena promjera 4mm preporučuje se ponoviti RTG za 6mj... Ja sam to napravio toćno u razmaku godinu dana...

    Odgovoreno: 04. 12. 2020.
    • Poštovani,

      nalaz se nije bitno izmenio.

      Mikronodularne promene u plućnom parenhimu zahtevaju pregled na skeneru.

      Javite se Pulmologu na pregled i za dalje upute.

      Veliki pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović

      radiolog

Komentari na pitanje: #175272

    • Ronald Petković 04. 12. 2020.

      Doktorice, puno vam hvala na odgovoru... Lp. Ronald Petković 😉🌹