Molim pojasnjenje nalaza, imam 33 godine, nepusac, od siptoma bol u desnom grudnom kosu.

    U apikalnom segmentu gornjeg desnog lobusa uz malu incizuru subsolidan nodulus aksijlanog dijametra 0.5 cm. U medijalnom segmentu srednjeg desnog lobusa solidan nodulus aksijalnog dijametra 0.3 cm. U apikoposteriornom segmentu gornjeg lijevog lobusa uz kosu incizuru kalcifikovan nodulus aksijalnog dijametra 0.3 cm. U anteromedijalnom segmentu donjeg lijevog lobusa uz kosu incizuru solidan nodulus aksijalnog dijametra 0.3 cm. U lateralnom segmentu donjeg lijevog lobusa solidan nodulus aksijalnog dijametar 0.3 cm. Uredan preostali nalaz na plućima– nema masa, konsolidacije, atelektaze, fibroze, cista. Nema medijastinalne, hilarne i aksilarne limfadenopatije. Nema pleuralnog ni perikardnog izliva. Srce oblikom, položajem i veličinom urednog nalaza, bez patoloških kalcifikacija. Prikazani dio organa i struktura abdomena bez patoloških promjena. Nalaz na koštanim strukturama u granicama normalnog. ZAKLJUČAK:

    1. Nekoliko subcentimetarskih nespecifičnih solidnih, subsolidnih i kalcifikovanih nodulusa, Lung-RADS 1 katergorija (rizik maligniteta opisanih nodulusa <1%).

    Odgovoreno: 30. 09. 2020.
    • Poštovani,

      ovakav nalaz je nespecifičan i najviše ukazuje na sekvele neke ranije inflamacije.Svakako se morate javiti svom Pulmologu i pratiti promene kontrolnim skenerom pluća na 6 meseci,da bi bili sigurni da se nodusi ne uvećavaju.

      Bol u desnoj polovini grudnog koša nije porekla od opisanih promena.

      Veliki pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović-radiolog