Poštovani, Radjena mi je CT urografija, i izmađu ostalog, postiji sledeći opis: "Na presecima kroz bazu pluća paramedijstinalno bazalno sa desne strane, vidi se cista promera 40x30". Možete li, molim Vas da mi objasnite gde se ta cista nalazi? Hvala.

    Odgovoreno: 04. 09. 2020.
    • Poštovana,

      cista je uočena slučajno,jer se pri pregledu abdomena,odnosno urografije koju ste Vi radili vide preseci kroz baze grudnog koša.Da bi se tačno odredila lokacija,kao i čemu ta cista pripada,potrebno je da uradite Rtg snimak pluća kao i MSCT toraksa(skener pluća).

      Cistične promene mogu biti urođene,uglavnom su benigne i zahtevaju samo praćenje,ali sve to ćete znati nakon dodatne dijagnostike i konsultacije sa Grudnim hirurgom.

      Veliki pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović-radiolog