Poštovani, Molim za iskreno mišljenje. Reč je o čoveku 60god.,nepušač,nakon duzeg kašlja (oko 20dana),nocno znojenja, uradjen je rtg pluca, nakon toga Ct grudnog kosa. -pre i posle kontrasta-u donjem lobusu desnog plucnog krila paravertabalno iduci od S6 i S10 evidentira se hiperdenzna promena sa vidljivim vazdusastim bronhogramom oblika konsolidacija dimenzija 59x41mm Obostrano u preostalom plucnom peranhimu paralelno evidentira se cilindricne bronhiektazije bez Ct znakova za inflamaciju. LN medijestinuma na poziciji 10R-10mm,7-11mm,mereno kraceg dij. Na ostalim pozicijama do 10mm. Obostrano nema znakova pleuralnih izliva. NE VIDI se strani sadrzaj u traheji i proksimalnim delovima bronhijalnog stabla. Velicina srcanog sudovnog masiva je uvecana. U projekciji snimanjem dobuhvacenog dela kostanog sistema se vide pocetne degerativne promene.Nadbrubezna zlezda urednih Ct karakteristika.U lumenu holicistevidi se klasifikovsnkonkrement dij. 6mm. CT UKAZUJE NA KONSOLIDACIJA DONJEG LOBUSA DESNOG PLUCNOG KRILA PRVENSTVENO INFLAMATORNE ETIOLIJE. . Nije dobio nikakvu terapiju i cekamo da pozovu za informacije sta dalje... Kks je uredna, crp 3,Se 20, t3, t4, t5 uredno...

    Veliki pozdrav

    Odgovoreno: 18. 04. 2020.
    • Poštovana,

      nadam se da ste u međuvremenu potražili pomoć,Ovakav opisani nalaz iziskuje pregled Pulmologa,korelaciju sa kliničkom slikom i laboratorijskim analizama,verovatno i bronhoskopiju radi isključivanja nekih ozbiljnih bolesti.

      Svakako se savetuje kontrolni MSCT toraksa uz korelaciju sa prethodnim pregledom,nakon sprovedene terapije.

      Sve najbolje,

      dr Ivana Kostadinović

      radiolog