1. Stalno razmišljam o proteklim dogadjajima

    Pitanje broj: #158189

    U poslednje vreme dosta razmišljam i prisećam se prošlih događaja. Ne mogu da se opustim i stalno sam nervozna. Imam osećaj da mislim previše, kao da mi mozak radi 200 na sat i ne mogu da se zaustavim. Znam da opsesivno razmišljam o glupostima, recimo, da sam trebala još nešto da kažem u toku razgovora, i zašto nisam. Vraćam prošle događaje, a to mi stvara pritisak u glavi. Ne znam kako da se zaustavim. Da li mi je potreban psiholog ili psihijatar?

    Odgovoreno: 25. 07. 2018.
    • Poštovana,
      Izgleda da su u pitanju ruminacije, to je nešto nalik opsesivnim mislima ali blaže. To takodje znači da je voljna kontrola mnogo veća, možete se lakše boriti sa tim mislima. Ruminacije nastaju kada bezuspešno pokušavam, iznova i iznova, da rešim problem i ne uspevam.
      Razmislite šta su razlozi i izvori Vaše tenzije i napetosti tako što ćete obratiti pažnju na brigu koja vam je u glavi.
      Ukoliko želite razgovor, možete se obratiti psihologu, psihijataru, psihoterapeutu, svi bi trebalo da budu kompetentni za Vaš problem. Razgovor možete zakazati ovde.