Postovani, Imam poremecaj ishrane. Sa njim se vorim vec 12 godina. Naime, jos od 2008.ja sam, zbog toga sto su me rodiitelji bukvalno maltretirali u psihickom smislu prinudjujuci me da jedem, ja sam od tad opterecen hranom, stalno sam neprirodno gladan, stalno mi se skuplja voda u ustima, i mucim se evo do sad. Naravno, to je zbalo i da popusti, i da se pojaca, i da nestane na neko vreme, ali je skoro uvwk tu, oko mene, kao neka aura koja me okruzuje. Sta da radim? Upomoc!

    Odgovoreno: 29. 01. 2020.
    • Postovani,  u osnovi poremecaja ishrane je problem suocavanja sa bolom i emocijama koje se hranom zatrpavaju. Kada se zapitate sta je u osnovi ovog problema, koji je zapravo simptom, dobijamo postolje za rad na problemu. Nisu svi spremni za upustanje u israzivanje svojih bolnih  emocija i stupanje u vezu sa traumaticnim iskustvima. Zato se razvijaju odredjena ponasanja koja nas od toga stite, u ovom slucaju poremecaj u konzumiranju hrane. U zavisnosti od izrazenih sumptoma, cesto je potrebno udruzeno delovanje koje ukljucuje psihoterapijski, psihijatrijski i nutricionisticki pristup. Psihoterapijski rad se sprovodi postepeno, korak po korak jer ovakvo ponasanje moze prikrivati veoma ozbiljne emocionalne deficite.