Postvana prof. Maric,

    U ozbiljnoj sam vezi sa devojkom ciji ujak boluje od Sizofrenije. Simptome koje ima (sam seta gradom, cigaru drzi u vis, prica sam sa sobom, nije agresivan) mi lice na tu bolest, iako nisam imao uvid u istoriju bolesti. Ima cerku, ona je zdrava kao i ostali ukucani. Devojka mi je jednom prilikom rekla da je imao nesrecu i da je pretucen i da je od tad takav. Zanima me je li takvo stanje nasledno, cesto o tome razmisljam, jer imam ozbiljne namere sa tom devojkom?

    Unapred zahvalan, E.M.

    Odgovoreno: 14. 12. 2019.

    • Poštovani,

      postoje oprečna misljenja strucnjaka po pitanju toga da li je shozofrenije nasledna ili ne.

      Nasledjem dobijamo genetski materijal koji predstavlja predispoziciju ali ne i uslov razvoja bolesti. Dakle, bolest se razvija ako pogoduju faktori sredine. Najcesce ako osoba zivi sa obolelom osobom pa uci po modelu veca je verovatnoca razvoja bolesti, nego ako nema dodirnih tacaka.

      Moj lični stav je da dete koje odrasta u zdravoj i sigurnoj sredini, bez obzira na nasledni faktor, kada je u pitanju shizofrenija, nece razviti tu bolest.

Komentari na pitanje: #165340