1. Bihejvioralna terapija

    Pitanje broj: #157563

    U depresiji sam 10 godina i lečim je medikamentima. Mislim da bi bihejvioralna terapija mogla bolje da mi pomogne. U veoma sam teškoj situaciji u životu koju ne mogu da prihvatim. Razvod sam veoma teško podnela i još žalim. Imam sina posebnih potreba zbog kojeg sam sputana da udovoljim sebi i možda brže ozdravim.

    Odgovoreno: 22. 06. 2018.
    • Kognitivno bihejvioralna psihoterapija je vrsta tretmana gde se depresivnim pacijentima pomaže u rešavanju tegoba bez upotrebe leka. Može se primeniti kod svih oblika depresije i predstavlja tzv. Psihoterapijsku metodu izbora za tretman ove bolesti. To znači da se od svih poznatih metoda tokom kliničkog rada i istraživanja pokazala kao metoda koja najefikasnije uklanja depresivnu simptomatologiju. Kognitivno bihejvioralna terapija pomaže obolelima da se oslobode simptoma tako što ih uči kako da promenom ponašanja i stavova, otklone ono što se promeniti može, a ima negativan učinak. Konkretno se misli na one stavove i ponašanje koje doprinose da se tegobe pojačavaju, održavaju ili nastaju, pa vam svakako moze pomoći u rešavanju i prihvatanju životnih situacija koje su za vas bolne i sprečavaju vas da se osećate bolje.