1. Psihički problemi nakon infarkta miokarda

    Pitanje broj: #153448

    Poštovani,

    Krajem juna, moja majka, je doživela akutni infarkt miokarda, ugrađen joj je jedan stent i ona se sada fizički dobro oseca. Međutim, od kada se to sve izdešavalo, veoma je preosetljiva, lako zaplače. To je ostavilo traga na njoj, što je donekle i normalno. Situacija u kući, finansije, pubertetlija, moja problematična sestra, ne pomažu. Znam da bi najbolje bilo da porazgovara sa psihijatrom, ali o tome neće ni da čuje. Htela sam da pitam da li postoje neki preparati na biljnoj bazi koje bi mogla uzimati za početak i da li to što uzima antiagragacionu terapiju predstavlja problem za uzimanje istih?

    Hvala.

    Odgovoreno: 04. 09. 2017.
    • Poštovana,

      Promene raspoloženja, vrlo često po tipu depresije, česta su pojava nakon infarkta miokarda. Postoji mogućnost da se zbog toga moraju propisati antidepresivi. U dužim praćenjima, u više studija, se pokazalo da uvođenje antidepresiva nakon infarkta miokarda povoljno deluje i na opšte psihičko stanje, ali i na stanje kardiovaskularnog sistema. Lekar mora odrediti lek, uz napomenu da ima antidepresiva koji mogu da se bezbedno koriste sa antiagregacionim lekovima.
      O preparatima na biljnoj bazi nema tako pouzdanih podataka.