1. Problem adaptacije na situaciju

    Pitanje broj: #153654

    Poštovani,

    Imam 49 godina i u menopauzi sam. Imala sam dosta valunga, povremeno menjanje raspoloženja, nervozu. U međuvremenu mi se suprug teško razboleo. Dijagnostikovan mu je rak pluća. Od dana kada sam saznala (jul) ja osećam bol, više se ne smejem, stalno sam uznemirena, tužna, odsutna, ne čujem decu kad me nešto pitaju, svakodnevno plačem. Spavam loše, oko 3- 4 sata samo. Da li će ovo stanje proći vremenom ili mi treba stručna pomoć? Hronično sam umorna.

    Odgovoreno: 19. 09. 2017.
    • Poštovana,

      Vi imate teškoće adaptacije koje su dvostruke, prvo adaptacija organizma na perimenopauzalne biološke, prirodne promene, a zatim i na psihološke okolnosti koje su uznemirujuće i pojačavaju osećaj bespomoćnosti, brige i nemira. Akutna reakcija još uvek traje, potrebno je više mesec, 3-6 meseci, da bi se psihičke snage stabilizovale i vratio kakav-takav osećaj kontrole nad situacijom. Ukoliko se nesanica, potištenost i nemir ne povlače, već ostaju ili se čak i produbljuju u narednih 2-3 meseca, svakako se javite stručnjaku.