1. Početni simptomi psihičkog oboljenja

    Pitanje broj: #153575

    Poštovani,

    Imam 23 godine, majka sam dvoje dece. Pre 7 meseci dobila sam bebu pa možda negde moje psihičke fenomene pripisujem posleporođajnoj depresiji. U mojoj bližoj i daljoj familiji ne postoji anamneza o mentalnim poremećajima. Pre 6 meseci doživela sam jedan fizički simptom poput nekontrolisanog podrhtavanja, naglog znojenja, nešto poput povisene temperature. Pored toga, i jedan uznemirujući osećaj straha, panike koji se javio ničim prethodno izazvan. Tokom sledećih noći imala sam poremećaj sna i iznenadne zvukove poput eksplozije, pa čak i do glasova u momentima kada pokušavam da zaspim. Naglašavam da su se takvi neki zvuci događali samo u momentima kada pokušavam da zaspim. Takvo stanje me podstaklo da pretražujem na različitim internet stranicama kao odgovor na moje stanje. Jedan odgovor je bio shizofrenija. Od tog momenta ja sam zapala u depresivno stanje od kog sam se počela trzati na svaki zvuk, ili svakom zvuku pridodavati značaj kao halucinaciju. Nekontrolisano višesatno i svakodnevno čitanje o toj bolesti me je naveo da svaki odsjaj ili senku sam počinjala tumačiti kao vidnu halucinaciju. Ubrzo sam postala dosta razdražljivija, u svakom momentu sam mogla zaplkati. Tu su bili i ti neki simptomi s kojima sam se bila poistovećivala poput toga da nešto stoji iza mene. Takav neki osećaj je trajao par dana, zatim sam kroz razna čitanja prošla i kroz border line simptom kao derelizaciju, ali i to je trajalo 1 dan. Sada je sve to delimično prošlo, međutim sada mi se javio novi simptom koji više ne izaziva strah u meni, iz razloga što sam negde počela da se privikavam na ovakvo stanje jer sve ovo doživljavam kao hipohondricnost. Sada postoji taj neki simptom koji kada zamislim nešto npr. neku osobu imam utisak da kao, kroz halucinaciju ako mogu tako da je nazovem, mogu da vidim obris te osobe koja traje od 1 do 5 sekundi. Nekada mi misli ne kontrolisanom brzinom cirkulišu kroz glavu. Moje pitanje je da li to može biti početni simptom nekog od psihičkih oboljenja? Bila sam kod psihologa na razgovoru on je pronašao kao dijagnozu panično fobični poremećaj, a psihijatar anksiozno-depresivni poremećaj. Ovo je nova pojava koju im nisam saopštila iz razloga sto je počelo od pre 2 dana. Zato bih volela da čujem Vaše mišljenje.

    Odgovoreno: 19. 09. 2017.
    • Poštovana,

      Stanje koje opisujete odgovara dijagnozama koje su postavljene i koje spadaju u lakše i prolazne psihičke probleme, verovatno pojačane zbog post-partalnih promena u organizmu. Poremećaj koji dodatno opisujete unutar 2 poslednja dana nije dokaz shizofrenije. Na stetoskopu mozete uraditi i samo-testiranje koje ne služi da sami dokažete da li imate psihozu ili ne, ali može Vam pomoći da se početno orijentisete.