1. Lečenje depresivnog raspoloženja

    Pitanje broj: #155275

    Poštovani,

    Otprilike jednom u par meseci upadnem u izuzetno depresivno raspoloženje. Uglavnom bude isprovocirano stresom, ako se nešto baš loše desi ili šta već. Najčešće traje dan ili 2 najviše, ali da traje duže bilo bi neizdrživo. Razmišljam o svemu na najnegativnije moguće načine, ne mogu da podnesem ni sebe ni ikog drugog. Uglavnom sve što ne volim kod sebe ili u svom životu mi se vrti u glavi, pa razmišljanje tipa nikad neće i ne može biti bolje. Totalni mrak, potpuno beznađe. Osećam se potpuno beznadežno i bespomoćno. Tad je nemoguće pričati sa mnom, ne može ništa da dopre do mene. Osim toga tada imam uvek suicidalne misli, sve vreme mi se nameću misli kao recimo da mi je to jedini izlaz, rešenje. Zanima me šta bi ovo moglo da bude, depresija ili nešto teže, ozbiljnije? I kako da se nosim s tim?

    Odgovoreno: 09. 01. 2018.
    • Poštovana,

      Učestalost simptoma koje opisujete ne ispunjava kriterijume da se svrsta u unipolarni depresivni poremećaj tj. nešto "teže i ozbiljnije", već po opisu više liči na kraća reaktivna stanja sa afektivnim i voljno-nagonskim oscilacijama. Ukoliko Vas sve to jako uznemirava i utiče na Vaša postignuća i opšti kvalitet života, ipak se javite stručnjacima da bi uz mnogo više podataka mogla da se pravilno proceni i dijagnoza i da se potraže metode za poboljšanje stanja.