1. Lečenje anksioznosti i derealizacije

    Pitanje broj: #153432

    Poštovani,

    Imam 23 god i jako stresan život, i sa dečkom kao i česte svađe u kući. Još od mojih tinejdzerskih dana imam, da tako kažem, neke simptome anksioznosti. Nekako sam se saživela sa tim i nije mi mnogo smetalo, sve do pre neku godinu kada mi se prvi put ozbiljno javila i derealizacija (totalno nisam znala za sebe, jako sam se uplašila i počela da plačem, to je bilo strašno i trajalo je čitava dva dana). To je tada prošlo, nije ga bilo par godina, da bi mi se sada, pre dva-tri dana opet pojavila derealizacija. Po preporuci ljudi sa sličnim problemom popila sam Bromzepam 3mg i bilo mi je koliko toliko dobro, lepo sam se smirila i normalizovala. Sutradan sam počela da pijem 2x1, 5mg i mogu da kažem mogu normalno da funkcionišem (idem u prodavnicu, čuvam preko dana sestričinu), ali sam i dalje u grču i strahu da će mi se to strašno stanje vratiti, i ne mogu da se opustim kao pre. Šta da radim, šta se dešava sa mnom? Da li je okej da nastavim ovako da pijem Bromazepam (iako moram da priznam da mi 3mg mnogo olaksava stanje i maltene normalno živim)? Inače,  i moja majka je u mladosti bila u teškoj depresiji i pila dosta jake lekove.

    Pozdrav

    Odgovoreno: 04. 09. 2017.
    • Poštovana,

      Bromazepam je trenutno bio koristan, ali dejstvo ne traje dugo i ovim lekom se ne rešava mnogo, može se čak i stvoriti potreba za većom dozom, a zatim ni ta doza ne bude dovoljna, itd. Bromazepam i slični lekovi smeju da se uzimaju do 4 nedelje, ne više od toga i ne bi trebalo da ih koristite samoinicijativno.
      Ako već pominjete ops-komp. poremećaj, bilo bi dobro da imate terapiju za taj poremećaj (najcesce lekovi iz grupe ssri ili snri), a za epizode depersonalizacije i derealizacije konsultaciju sa lekarom koji Vas već vodi oko toga šta ih je uzrokovalo i koje su odgovarajuće mere da se to leči (eventualno i dodatna dijagnostika).
      Ako se do sada niste javljali, bilo bi dobro da se uradi najpre dijagnostika i stručno odredi terapija.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #153432

    • Imam isti problem sa derealizacijom, kao da nisam prisutan, gledam svet iz nekog drugog ugla i to mi stvara depresiju jer ne mogu da uživam sa drugima. Stalno mislim na to, kao da sam lud. Da li ima neko sličan problem

    • Poštovani, Imam 18 godina i dolazim iz sela u okolini Beograda.Do sada nikad nisam imao tako reci stresan zivot i psihickih problema.Ali pre mesec dana kada sam bio na ekskurziji sa mojim dŕugom i setali smo ulicom i posle nekog vremena druzenja meni se samo pojavio osecaj da sebe posmatram kao nekog lika iz video igrice ili odozgore kao iz pticije perspektive.I od tada mi se stalno javlja osecaj kao da ja nisam ja i kao da mi nesto fali.Mozete li mi reci o cemu se radi? Hvala unapred.