1. Da li vrtoglavica moze biti psihogenog karaktera?

    Pitanje broj: #947

    Imam blage vrtoglavice (zanošenja) u toku dana, nekada se dešava da je to jače izraženo, sa ubrzanim radom srca i osećajem propadanja u zemlju. Nakon toga mi se javi temperatura oko 37. Napominjem da sam uradila sve potrebne analize i sve je bilo u redu. Da li to što mi se desava može biti psihogeno, i kako to rešiti?

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.
    • Poptovana,

      Naravno da ovakve tegobe mogu biti i psihogenog karaktera. Medjutim, veoma je važno, pre nego što nešto proglasimo psihogeno, da uradimo sva moguća ispitivanja koja će isključiti eventualni organski uzrok ovim tegobama. U Vašem slučaju potrebno je uraditi laboratoriju, osnovne vitalne funkcije poput krvnog pritiska, kontrola neurologa i otorinolaringologa, kao i infektologa. Potrebno je proveriti da li postoji spondiloza i kakvo je stanje cirkulacije. Ukoliko je sve u redu, potrebno je da se javite psihiajatru koji će dalje proceniti o čemu se radi. U Vašem slučaju najpre treba razmišljati o anksioznom poremećaju i somatoformnom poremećaju, mada se ne mogu isključiti i neka druga oboljenja.