1. Metotrekasat primena i dejstvo

    Pitanje broj: #16129

    Šta je Metotrekasat? Na šta deluje taj lek, kakvo mu je dejstvo i za koje bolesti se prepisuje?

    Odgovoreno: 01. 12. 2008.
    • Metotrekasat je citostatik, odnosno lek koji se koristi sam ili zajedno sa drugima u lečenju mnogih oblika tumora. On je antimetabolit, tako da usporava ili zaustavlja rast i razmnožavanje tumorskih ćelija. Osim toga deluje i na imunitet, pa se može koristiti u nekim oboljenjim koja su izazvana promenom imunološkog statusa ili u stanjima gde je potrebno kotrolisati preteranu imunološku aktivnost.