Postovani, koji lek preporucujete za kijavicu, a koji lek biste preporucili za stomacne tegobe i za proliv? hvala vam puno

    Odgovoreno: 26. 08. 2008.
    • Na zalost ne mogu vam preporuciti ni jedan lek za kijavicu. Znam da postoji njih nekoliko na trzistu, ali je nas stav da kijavicu treba leciti samo simptomatski. Izazvana je virusima pa je primena antibiotika neracionalna. Rekao bih da je i primena antihistaminika takjodje diskutabilna. Jedino lekovi za snizenje temperature ukoliko je ona visoka, kao i neki vitamini. Sto se tice stomacnih tegoba i proliva, pitanje je malo komplikovanije. Postoje razliciti oblici klinickog ispoljavanja, razliciti simptomi, broj srolica u toku dana, njihov izgled i dr. Uglavnom treba rehidrirati organizam vecom kolicinom tecnosti, cesto je potrebno dati i neki preparat koji sadrzi spore nekih mikroorganizama da bi se popravila crevna flora, Flonivin BS, na primer. Ne retko potrebnmi su i drugi lekovi, pa cak i antibiotici, ali to samo na osnovu klinicke slike i nalaza.