Poštovani gospodine profesore, 1994 sam operisao polipe u nosu i sve je bilo u redu do pre dve godine. Naime ponovo su se pojavili i prave mi veliki problem. Alergičan sam (bukvalno) skoro na sve i svašta i najčešće se alergije manifestuju na polipima koji ponekad porastu do samog izlaza iz nosne duplje. ORL specijalista mi je prepisao Lemod solu (2 x 40 mg i 3 x 20 mg i sve je uredu dve do tri nedelje, pa se ponovo pojave. Preporučio mi je ambulantnu operaciju ali mi moj lekar to ne savetuje. Koliko često mogu da primam Lemod solu a da ne izazovem nešto \"neželjeno\"? U zadnja dva meseca sam primio tri puta na dvadesetak dana (1 x 40 i 2 do 3 puta 20 mg) u kombinaciji sa Hemomycinom i Presingom. Radio sam i živim u okolini cementare i verovatno mi prašina smeta. Koja bi doza Lemod solu injekcija bila \"dozvoljena\" u toku godine a da se ne \"predoziram\"? Molim Vas da mi odgovorite ako je moguće E-mailom. Unapred hvala uz srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 14. 08. 2008.
    • Kortikosteroidi spadaju u lekove koji mogu da izazovu mnogobrojne nezeljene efekte. Moguce je da se primenjuju u velikim dozama i dugo ali je tada rizik od nezeljenih efekata vekliki. Niko vam ne moze odgovoriti na pitanje koja je to maksimalna doza koju godisnje mozete da primite. To zavisi od vaseg zdravstvenog stanja. Lekar koji vam to ordinira mora stalno da meri u kojoj kolicini su vam ovi lekovi korisni a kojoj postaju opasnost po vase zdracvlje.