pozdrav, elem, majka mi ima problem sa herpes zoster-om već duže vreme, herpes je prouzrokovao glaukom i \"suvo oko\", iz \"nekog\" razloga organizam joj je stekao zavisnost na kortikosteroide(maxidex). Sledeće sam našao na netu, ima li logike da se ona ovoga pridržava. \"Jedino sto Vam mogu savetovati,je da povremeno pred spavanje stavite ung.chloramphenicol 1%,recimo svake nedelje bar dva puta zaredom,radi prevencije eventualne infekcije jer kortikosteroidi smanjuju imunitet oka.Takodje morate povremeno kontrolisati ocni pritisak jer se on moze pojaviti kod dugotrajne upotrebe kortikosteroida.Najbolje je da koristite najslabije kortikosteroide kao sto je hidrocortison 1% ,ili Oftalmol kapi koje su nesto jace.Dexamethason izbegavajte.\" unapred hvala. p.s. nadam se da se autor predhodnog texta neće naljutiti :)

    Odgovoreno: 06. 08. 2008.
    • Postovani, Nisam siguran da lokalna upotreba kortikosteroida moze da smanji ~imunitet oka~, o tome bi trebalo porazgovarati sa neki od lekara oftalmologa. Smanjenje imuniteta je sistemska promena, celog organizma, a ne pojedinog njegovog organa. U svakom slucaju su cesce infekcije posle dugotrajne primene kortikosteroida. Da li je upotreba hloramfenikola dva puta nedeljno u preventivne svrhe opravdana nisam bas siguran. Mislim da je nepotrebna.