MOJA CERKA( 29 MESECI) GODINU I PO DANA UZIMA ANTIBIOTIKE ZBOG PROFILAKSE URINARNE INFEKCIJE-MINIMALNA VECERNJA DOZA .PRVIH 12 MESECI TO JE BIO PALITREKS A POSELDNJA 4 MESECA PANKLAV (156MG). PRIMECUJEM POSLEDNJIH NEDELJA DA SU JOJ ZUBI PROMENILI BOJU, POZUTELI SU. DA LI IMA NEKO OVAKVIH ISKUSTVA ? MOZE LI SE PROCES VRATITI UNAZAD PRESTANKOM UZIMANJA ANTIBIOTIKA ILI PROMENOM VRSTE ANTIBIOTIKA ? DO SADA JE IMALA JEDNU URINARNU INFEKCIJU U STAROSTI OD 11MESECI I NIJE SE PONOVILA. DA LI CE BITI OBOJENI I STALNI ZUBI? MOLIM POMOC! HVALA!

    Odgovoreno: 06. 06. 2007.
    • Postovani, dugotrajna (profilaktička) primena antibiotika je indikovana samo u posebnim slučajevima kod dece, pretpostavljam da se radi o postojanju refluksa i sklonosti urinarnim infekcijama. U pogledu amoksiklava, upotreba je ograničena maksimalno na 14 dana, čak i kada postoje indikacije za profilaktičku primenu antibiotika. Stoga je potrebno da se konsultujete sa lekarom koji Vam je indikovao AB terapiju, jer klavulanska kiselina se ne treba primenjivati duze od navedenog perioda, što stoji i u uputstvu za lek. Prebojenost zuba najčešće daju tetraciklini, koji su kontraindikovani u periodu ranog detinjstva.