Muz pije tegretol 400mg 2x1 dnevno, vec 7 meseci zbog prelezanog virusnog meningitisa. Da li je to opasno u slucaju eventualne trudnoce supruge ili mozda treba sacekati da se predvidjena terapija od 1 godine zavrsi? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 29. 05. 2007.

    • Postovana, Tegretol (karbamazepin) pripada lekovima grupe D (postoji rizik teratogenosti) i potreban je dodatak folne kiseline (5mg/dan), zbog sklonosti ka krvarenju kod novorodjenčeta. Ukoliko je neohodna njegova primena moze se sa oprezom primeniti u trudnoći uz dodatak folata i vitamina K profilaktički pre porodjaja.
      doc.dr Radmila Veličković