Zdravo,moje pitanje se nece bas konkretno odnositi na upotebu lijekova,sa tim sam upoznata dovoljno buduci da sam farmaceut i buduci student farmaceutskog fakulteta,imam drugu vrstu problema,a to jest zanima me jeste li culi za injekciju embrel koja se koristi za rematoidni artritis,kakva je i koliko je korisna? Hvala

    Odgovoreno: 06. 08. 2008.
    • Lek se zove Enbrel i u sutini je etanercept. To jeste jedan od lekova koji predstavljaju napredak u terapiji reumatoinog artritisa. Uglavnom se primenjuje sam ili u kombinaciji sa metotreksatom, kao imunosupresivom. Deluje tako sto sprecava stvaranje nekiv citokina (uglavnom TNF) koji su vazni medijatori u razvoju imnuog odgovora i inflamacije u toku reumatoidnog artritisa. Ovaj lek, medjutim ima jednu veliku manu. Moguce su infekcije, koje ponekad mogu biti i opasne po zivot. Zato, samo uz lekarski nadzor i kontrolu.