Moja majka je rodjena 1937.g. Pre pet godina obolela je od reumatskog artritisa i osteopenije. Lekovi koje za to koristi su metorteksat-jednom nedeljno, rezohin, alfa D3, folan, kalcijum. Bolest pod terapijom miruje, bez crvenih i otečenih zglobova. Redovno vrši analizu krvi i jetrenih enzima. Na zadnjoj kontroli je bila pre oko 18 meseci. Početkom godine počela je da kašljuca i oseća blagi bol ispod levog rebra. 9.05.08 obratila se pulmologu gde je nalaz sledeći: "Dispneja u poslednje 3 nedelje, u početku jednodnevna febrilnost. Auskultatorni nalaz nad plućima: obostrano dif retki polifoni expirat. zviždući. RTG snimak srca pluća : desno supradijafragmalno i levo parahiralno fibrozno izmenjene infiltracije uz kompletno pojačanje retikularneog pl. crteža. Df: Fibrosus pulm Bronchitis shr obstructiva Th:Durofilin 2*250mg caps Inhalacije Berodual, FR 1*5 dana 21.05.08 Kontrolni pregled Subjektivno: Blago poboljšanje Auskultatorno: nalaz uredan Th: Durofilin2*250mg sprej Berodual 4*2 udaha i kontrola za 2 meseca. 29.05.08.g. uz nesnosnu glavobolju odnose je hitno kod lekara gde je analizom krvi utvrdjena sedimentacija 120/, a nalaz je sledeći: "Pojava (valjda) subfebrilnosti u poslednjih 10 dana, sada disanje suficijentno, koristila teofilinske oralne preparate. Askulatorno: desno bazalno kasnoinsp. pukoti RTG snimak srca i pluća : desno kompletno zasenčenje frenkostalno g sinusa u iznad nejasno ograničena bronhopn. promene levo parahilatno i infiltracija istog intenziteta veličine jajeta. Dg: Pleuropneumonia bas 1 d x bronchopneumonia palahilaris 1 sin Bronchitis shr obstructiva, Fibrosis pulm VERTE Th: Longacef 2*1g amp i.m. 7 dana Gentamicin 2*120mg amp i.m. 7 dana Pronison tbl 15+10+0 mg dnevno Durofilin 2*250mg 07.07.08.g. Se 87/120 Le 130 Fibr.2.21 Subjektivno: poboljšanje, afebrilna, povremeno bol oko desnog RL Askultatorno: desno bazalno oskudni znaci kondenzacije RTG snimak srca i pluća: regresija prethodno opisanih promena Th: Pancef 2*1 a 400 tbl Roximisan 2*1tbl Pronison 10+10+0 Ranisan 2*1 caps 12.07.08. Subjektivno: i dalje poboljšanje RTG Regresija Th: se nastavlja ista kao i prošli put 18.07.08.g. Se 81/120 subjektivno: Subfebrilnost povremeno, bol ispod lopatica RTG snimak: minimalna regresija Lab parametri se i dalje održavaju u visokim vrednostima u sferi inflamat. parametara terapija ostaje ista traži se serološka proba na Adenov i Koxackie klase IgG 26.07.08. Adenov virus negativan Koxackie 120 Subjektivno: afibrilna, bol ispod LRL Askultatorno: više 10 bo batzalno polifono exp zviždanje, odsustvo znakova kondenzacije Th: Durofilin 2*250 Ciprocinal 2*1 500 10 dana Siskhaler 2*1 udah 250mcg 02.07.08. nastavlja se ista terapija Se 61/87 11.07.08. Subjektivno: afibrilana, eupnoična Ausk.: desno bazalno retki pl pukoti Th: Ciprocinal 2*1 500tbl 10 dana nistatin 2*1 tbl Seretide diskus 2*1 udah 250mcg Sledeća kontrola treba da bude 5.08.08.g. Interesuje me da li postoji još neki lek, da li se radi o upali pluć i plućne maramice ili još o nečemu, da li je povezano sa reumatskim artritisom. Gde da je odvedem, kome još da se obratim, koko da pomognem, ako je uopšte potrebno. Da li je to predug period saniranja upale... Zaboravila sam da napomenem da u vreme korišćenja th sa Roximisanom temperatura se kretala u toku dana i do 37.6 Hvala!

    Odgovoreno: 06. 08. 2008.
    • Ako je majka na zadnjoj kotroli bila pre 18 meseci onda sigurno ne vrsi redovne kontrole kako kazete. Ali to sada nije problem. Detaljno ste opisali kretanje bolesti vase majke. Ono sto mogu da primetim je da se razvila pleuropneumonija, upala plucne maramice i pluca, koja se pod uticajem terapije polako povlaci. Oporavak ide sporo i zbog godina starosti. Terapija je potpuno primerena oboljenju, i ne vidim sta jos dodati ili oduzeti. Nema veze sa reumatoidnim artritisom, ali ima veze sa lekovima koje zbog artritisa koristi, metotreksat je imunosupresiv i moguce je da dodje do teskih infekcija kod pacijenata koji ga dugo koriste, sto se verovatno i desilo kod vase majke. Reumatolog i pulmolog moraju zajedno da odluce o smanjenju njegove doze ili o vodjenju nekih preparata koji bi popravili imunitet.