Postovani doktore, povremeno imam napade straha i agorafobiju i tada uzmem Bromazepam od 3mg i odmah mi je bolje.To mi se desava nekad dan za danom a nekad prodje i nekoliko meseci i tada naravno ne pijem nikakve lekove.Ti strahovi su poceli od kako sam obolela od Menijerove bolesti koja je u pocetku bila teska ali uz terapiju sam je nekako savladala i sada miruje ali sam ponekad osamucena,malaksala i nestabilna pogotovo kada je promena vremena.Terapiju nikakvu nemam pa me sada vise brinu ti napadi straha koji ponekad dodju.Sve ovo Vam pisem zato sto zelim da zatrudnim i ne znam da li tada smem da popijem nesto za smirenje ako zatreba? Ako u trudnoci se opet jave vrtoglavice kako da ih smirim? Sta mi preporucujete za opste dobro stanje organizma i moju eventualnu trudnocu? Lep pozdrav.

    Odgovoreno: 13. 07. 2008.
    • pojava ataka panike ili straha moze da bude ozbiljan problem. to jeste deo neuroticnog sindroma ili poremecaja koji se zove panicni sindrom. lekovi izbora jesu benzodiazepini, bromazepam na primer, ali i antidepresivi iz grupe SSRI, kao sto je sertralin ili fluoksetin. o prirodi vaseg poremecaja i terapiji mora odluciti psihijatar. siguran sam da vam je potrebna kontinuirana a ne samo povremena terapija, ali i psihoterapija je neophodna. u prva 3 meseca trudnoce ne bi trebali da koristite ove lekove.