S obzirom da mi je dijagnostikovana Lajmska bolest posle seroloskih analiza interesuje me sledece: - Po javljanju infektolologu zbog prstenastog crvenila i svraba na potkolenici (nakon 2 dana od pojavljivanja) prepisana mi je terapija 2x1 Dovicin i nalozeno je testiranje na Borreliu. Crvenilo je pocelo da se povlaci posle 4 dana, a nakon 10 dana dosli su rezultati koji su bili pozitivni i u laboratoriji mi je lekar saopstio da nastavim istu terapiju Dovicinom jer je on "lek izbora" tako da ona traje ukupno 28 dana. Nakon ponovnog javljanja infektologu (drugom, koji me nije primio) sa rezultatima, receno mi je da nije potrebno 28 dana vec da ista terapija treba da traje 21 dan nakon cega treba da se javim na kontrolu. Po ispijenoj terapiji od 21 dan javio sam se na kontrolu (sada trecem lekaru) i saopsteno mi je da je lecenje zavrseno i da nije potrebno dalje uzimanje lekova niti ponovne analize krvi. Posto sam lekaru rekao da mi je predhodno u laboratoriji receno da terapija treba da traje 28 dana, on mi je prepisao Dovicin jos 7 dana 1x1 jer mi nece smetati i nije mi nalozena dalja kontrola niti analize. Naime, crvenilo se potpuno povuklo (ostao je mali prsten na kozi precnika 0,5 cm nesto tamnijeg pigmenta kao manji oziljak), a za to vreme nisam imao temperaturu niti neke tegobe. Krpelja nisam nasao na mestu crvenila ali s obzirom na rezultate i simptome, nesumnjivo je da je bio na tom mestu. Interesuje me da li je trajanje terapije bilo adekvatno i da li je potrebno ponovno testiranje krvi na Borreliu kao i druge analize da bi se videlo da je lecenje bilo uspesno. Jos nesto, u toku lecenja dva puta mi se zbog obaveza desilo da preskocinjem "vecernju" dozu Dovicina, ali mi je prijatelj koji je mr farmacije rekao da sutra u predvidjeno vreme odmah popijem dve kapsule i dalje nastavim isto sto sam i ucinio, pa me intersuje koliko je ovo bilo ispravno. S obzirom na sve komplikacije ove bolesti, veoma sam zabrinut i interesuje me sta da radim. S postovanjem,

    Odgovoreno: 07. 07. 2008.
    • doksiciklin (dovicin) 2x1 28 dana jeste terapija izbora u prevenciji rane faze Lajmske bolesti. vi ste vec zavrsili sa 21 dnevnom terapijom i tu se ne moze pomoci. samo mi nije jasno zasto ste isli kod 3 doktora ako vam je vec prvi dao pravu terapiju? mislim da vam se stanje nece pogorsati i da je problem, za sada resen. za nekoliko meseci ponovite test na boreliu. taktika da ujutru popijete 2 kapsule ako ste prethodne veceri propustili je pogresna i ne resava nista.