Molim Vas da mi preporucite caj koji bih mogli da koristim radi resavanja problema sa nesanicom. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 29. 06. 2008.
    • Evo nekoliko preporuka, mada mislim da ukoliko su problemi sa nesanicom izraženi treba porazgovarati sa psihijatrom i razmisliti o uvodjenju benzodijazepina ili sedativa.
      ·         Čaj za umirenje i protiv nesanice, Sinefram, Beograd. SASTAV: Strobili lupuli 20%, Menthae pip. folium 10%, Chamomillae flos 10%, Melissae folium 10%, Valerianae radix 40%, Serpylli herba 10%. PRIPREMA: Supenu kašiku čaja preliti sa 2 dl hladne vode, sud poklopiti i zagrejati do ključanja. Ostaviti da odstoji jedan sat i procediti. Piti 3 puta dnevno posle jela po 2 dl zaslađenog čaja.
      ·         Mesani caj protiv nesanice: u 100 g kljucale vode stavi se 5 g cveta kamilice i 4-5 listova nane. Pusti se smesa da odstoji 10 minuta i procedi se. Caj koji se moze zasladiti secerom ili medom, preporucuje se u slucajevima nesanice, nervozne napetosti, stomacnih bolova i teskog varenja. infuz za smirenje: pomesa se 60 g lipovog cveta, 80 g cveta kamilice, 100 g korena usitnjene valerijane ( odoljena ), 100 g listova pomorandze i sve se to stavi u staklenu posudu. Sa 10 g ove mesavine i soljicom kljucale vode dobije se infuz, koja stoji celu noc a pije se ujutru zasladjena sa secerom sto dovodi do efektnog smiriavnja nervoznog stanja.
      ·         Čaj za lečenje nesanice. Potrebno je 50 g jagorčevine, 25 g levandinog cveta, 10 g hmelja i 15 g kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mešavine prelijemo sa 1/4 l vrele vode, pa ostavimo da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podneti, zaslađeno sa malo meda.
      ·         Čaj od matičnjaka je odličan biljni pripravak protiv nesanice. Osim matičnjaka protiv nesanice je dobra i vrkuta (Alchemilla vulgaris), gospina trava (Hypericum perforatum), kamilica (Matricaria chamomilla), jaglac (Primula officinalis), žuta mrtva kopriva (Lamium galeobdolon) i lekoviti biljni eliksir švedska grenčica. Od jaglaca se pravi posebna čajna mešavina koja sadrži: 50g jaglaca, 25g cvetova lavande, 10g Gospine trave, 15g plodova hmelja i 5g odoljenova koriena.