Postovani profesore, Zanima me da li osoba koja je bila na 4-mesecnoj Th Zoloft-om zbog anksiozno-depresivnog poremecaja (terapijske doze od 100-150-100mg), moze i sme da zapocne terapiju Zyban-om (u cilju odvikavanja od pusenja), po prestanku uzimanja napred navedenog leka. Naime, raspolazem informacijom da je potreban izvestan slobodni period od dve nedelje izmedju uzimanja ova dva leka. Takodje me zanima ukoliko se Zyban ipak uzme neposredno nakon obustavljanja Th Zoloft-om, koji su moguci nezeljeni efekti. Uz veliko uvazavanje Vas i Vaseg naucnog i strucnog rada, unapred zahvalna A.A.

    Odgovoreno: 25. 06. 2008.
    • Terapija Zoloftom kod osoba sa velikom depresijom obicno traje 6 do 9 meseci. Kod drugih indikacija, kakve su opsesivno-kompulzivni poremecaj, panicni ataci, postraumatski sindrom, Zoloft se moze koristiti nesto krace. Zyban je takodje antidepresivni lek, ali je nekada komplikovano preci sa jednog na drugi antidepresiv. Obicno je potrebna pauza od dve do tri nedelje naravno ako to ne poremeti poboljsanje nastalo upotrebom Zolofta. Teorijski je moguce koristiti ova dva leka istovremeno, ali se doze moraju prilagoditi, jer postoji veca mogucnost nezeljenih efekata. To moze uraditi samo vas ordinirajuci psihijatar.