Postovani dr Pesicu,hvala na datom odgovoru. Poznato mi je da lek poput ksalola stvara zavisnost,sto me pored svih mojih simptoma..dodatno brine. Nedavno sam citala o prirodnom leku Persen,pa me zanima da li se ovaj lek sme piti u isto vreme kad i propranplol i ksalol? Lekove za sad pijem ujutru 1/4 propranolola,nakon par sati 0.25mg ksalola,i uvece opet ksalol. Razmak izmedju lekova je 4 do 6h. Da li bih smela da pijem persen,neko vreme sa ovim lekovima a zatim polako da prestajem sa ksalolom? I mozete li mi reci da li u slucaju bolesti smem ove lekove piti sa nekim drugim,poput antibiotika,brufena..? Hvala.

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Postovana,
      Persen je biljni preparat koji u najvecem delu sadrzi ekstrat valerijane, peperminta i melise. majuci ovo u vidu njegovo sedativno dejstvo je nesto slabije nego hemijski sintetisanih sedativa z grupe benzodiazepina. Sto se tice interakcija persena sa drugim lekovima ne preporucuje se jegova upotreba sa alkoholom, barbituratima, jakim opioidnim analgeticima ali i sa benzodiazepinima. Upravo zbog toga mislim da nije dobra ideja da istovremeno koristite xalol i ersen jer je potenciranje sedativnog dejstva moguce. Savetujem vam da prestanetanete sa oriscenjem xalola. Simptomi koji mogu da nastanu prilikom naglog prekida nisu takvi da ih vi ne iste mogli normalno savladati. O daljoj terapiji sedativima najbolje je da konsultujete nekog lekara koji se bavi psihihijatrijom ili psihoterapijom. Mislim da u najvecem broju slucajeva lek acijentu nije ni potreban vec da je psihoterapija sasvim dovoljna.