Postovani dr Pesicu,molila bih za savet. Imam 27 godina i od oktobra prosle godine pijem 1/4 propranolola,a od aprila i 2x po 0,25mg ksalol-a. Mozete li mi reci da li ova dva leka stete organizmu? Koliko se vremenski smeju piti? I da li se smeju piti u toku trudnoce? Nisam u drugom stanju ali razmisljamo o tome,pa me plasi uticaj lekova.. Moj doktor tvrdi da su u pitanju male doze,ali sam ja jednako zabrinuta. Hvala. S postovanjem Marija

    Odgovoreno: 04. 06. 2008.
    • Postovana,
      Svaki lek steti organizmu. Neki manje, neki vise. To je rizik koji moramo prihvatiti kada se odlucujemo da pacijentima propisemo neki lek. Da doze su male i verovatno necete imati nikakve ozbiljnije nezeljene efekte usled koriscenja ova dva leka. Morate medjutim da znate da Xalol (alprazolam), kao i drugi sedativi, izaziva zavisnost. Ovaj efekat je nezavisan od doze koju koristite. Alprazolam spada u benzodiazepine sa kratkim delovanjem pa je mogucnost nastanka zavisnosti jos i veca. U prva tri meseca trudnoce trebate da izbegavate koriscenje bilo kakvih lekova, ako je to moguce. Svi su oni manje ili vise potencijalno stetni po plod.