Postovani doktore, imam 24 godine i hipertireozu koju lecim od kraja 2004.-e. U poslednje vreme su mi losiji rezultati i osetno sam nervoznija i daleko vise napeta, pa uz standardnu terapiju naravno da ide i bromazepam. Neprekidno ga pijem nesto vise od mesec dana i to pola od 1,5mg ujutru i ceo 1,5mg uvece. Definitivno mi smanjuje nervozu i napetost, zanima me koja je doza i vremenski period potreban da se stekne zavisnost od bromazepama. S' postovanjem obazrivi bolesnik.

    Odgovoreno: 30. 05. 2008.
    • Postovana,
      potpuno ste u pravu, sedativi, pa i bromazepam izazivaju zavisnost i to je veliki problem vezan za njihovu upotrebu. Koliko je vremena potrebno da se zavisnost stekne? Tesko je odgovoriti na ovo pitanje. Verovatno se radi o nekoliko meseci upotrebe, mada neki strucnjaci smatraju da je za nastanak zavisnosti potrebno mnogo manje vremena. Doza koja izaziva zavisnost je nedefinisana, dovoljne su i male doze, odnosno nije velicina doze presudna za izazivanje zavisnosti. Zavisnost je uglavnom psihicke prirode, pa pacijenti tesko odlucuju da se odvoje od leka jer se sa njim krecu kroz zivot kao sa nekom vrstom stapa. Ukoliko su ovi lekovi neophodni problem sa zavisnoscu se stavlja u drugi plan.