Postovani! Obzirom da mi je ginekolog na godišnjem i ne mogu da ga kontaktiram, nadam s e da ćete mi Vi moći odgovoriti na nekoliko pitanja. Doktor mi je propisao Cyclo-progynova tablete koje sam počela prije 8 dana da pijem. Od tada osjećam mučninu u stomaku, ponekad i nagon za povraćanje itd. ali najviše mi muči blaga nesvjestica i glavobolja. Pritisak, koji mi je inače prilično nizak, u zadnjih par dana kreće se ili 150/100 ili više. Interesuje me da li je to povezano ili je to ipak slučajnost? Predpostavljam da je mučnina jedna od nuspojava (bar dok se organizam ne navikne), ali zanima me da li postoji alternativa tim tabletama ili pak neki način da to ublažim? Bila sam kod ljekara opšte prakse, ali samo mi je dala injekciju za opuštanje (reglan i diazepam), ali nije napomenula da bih se trebalo detaljnije posvetiti tome. Drugo pitanje je da li Cyclo-progynova može negativno uticati na dejstvo Letroxa (kojeg već godinama pijem)? Zahvaljujem Vam se unaprijed i nadam se brzom odgovoru! Lijep pozdrav!

    Odgovoreno: 25. 05. 2008.
    • Postovana,
      Svi simptomi koje ste opisali mogu biti posledica uzimanja leka. Ovi simptomi se javljaju na pocetku terapije i obicno prestaju ili se umanje posle nekoliko nedelja primene. Uglavnom ovi simptomi nisu tako ozbijni pa nije neophodan ni prekid terapije. Ukoliko su ovi simptomi ozbiljni terapiju treba prekinuti ili je promeniti. Naravno da je moguca interakcija izmedju Cyclo Proginove, koji se najcesce koristi kao hormonska supstituciona terapija u menopauzi i Letroxa koji se koristi u terapiji hipotireoidizma. I jedan i drugi lek mogu da menjaju hormonsku ravnotezu pa ce o dozama i kombinaciji ova dva leka morati da odluci endokrinolog.