Postovanje,zamolila bih Vas da mi ukoliko je to moguce pomognete u vezi sa mojim problemom.Naime vec duzi period(8 god.)imam problem sa stafilokoknom infekcijom(u pitanju je hidroadenitis axilaris sin. et dex.)vise puta je hirurski tretirano i u svakom brisu nadje se stafilokok,primala sam antibiotike(po antibiogramu)bez uspeha,trenutno uzimam sublingvinalnu autovakcinu(stafilokokni antigen)koji mi je napravljen na Torlaku,uzimam je vec 6 meseci,i u najnovijem brisu ponovo je prisutan stafilokok.Moje pitanje bi bilo sledece:posto je po antibiogramu stafilokok osetljiv na amikacin,stanicid,ciprocinal i vankomicin(na koji sam alergicna a ostale sam uzimala bez uspeha)da li ja mogu istovremeno uzimati dva antibiotika Amikacin i Stanicid,da li oni zajedno daju neke nezeljene efekte tj. da li se mogu upotrebljavati istovremeno.Oprosticete mi na opsirnosti pitanja ali mislim da sam Vam morala objasniti zasto sam dobila ideju o uzajamnoj upotrebi ova dva leka,ja sam medicinski radnik ali moje znanje o lekovima nije tako siroko kao Vase.Unapred hvala Nada

    Odgovoreno: 21. 05. 2008.
    • Postovana,
      Nekontrolisana upotreba antibiotika moze da izazove ozbiljne posledice, pre svega rezistenciju bakterija. Tako, do skora osetljive bakterije postaju neosetljive na najcesce koriscene antibiotike. Da bi se ova opasna posledica (moze se desiti da neke bakterijske infekcije necemo moci ni da lecimo) izbegla uvedeni su principi racionalne upotrebe anbtibiotika. Jedan od kljucnih principa racionalne upotrebe je da je kombinopvana upotreba dva ili vise antibiotika zabranjena sem u tacno definisanim slucajevima. Obicno se radi o slucajevima kada je dokazana mesovita bakterijska flora kao izazivac neke bolesti. To nije slucaj kod vas pa bi zajednicka potreba ova dva antibiotika bila nekorisna, cak i stetna. Samo terapija zasnovana na principima racionalne upotrebe (pravi izbor antibiotika, prava doza, pravi nacin aplikacijue, dovoljno duga terapija.....) moze da vam pomogne. A to moze da sprovede samo lekar sa kojim ste u svakodnevnom direktnom kontaktu.