Postovani Doktore, interesuje me dali ste upoznati sa farmaceutskom kucom "Borola" i sta mislite o njihovim vitaminima? U 16 nedelji trudnoce sam i moj ginekolog zbog anemicnosti mi je prepisao vitamine "Filivit Fero" - Borola koji sadrze 400 mg B9; 50 mg B12 i 15 mg Fe. Pise da se preporucuju trudnicama cak i u prvom trimestru kao preventiva. Sta vi mislite o tome? I jos nesto, dali smem slobodno da uzimam vitamin C 500 mg, jer mislim da ga ne unosim dovoljno? Koju su preparati gvozdja po vama najbolji za trudnice u tako ranoj trudnoci? Hvala Vam unapred!

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Postovana,
      Pitanje o unosenju vitamina i minerala u toku trudnoce je poseban problem. U naucnom svetu postoji dosta nesuglasica oko ovog pitanja. Ja znam da kao buduca majka zelite najbolje sebi, ali je nekada nepotrebno previse brinuti. Stav je ovakav: Vitamine i preparate gvozdja mozete slobodno unositi u toku trudnoce. Narocito u kasnijoj fazi se smatra da nisu opasni i stetni. Vitamini koje vam je lekar preporucio su OK, ali se postavlja jedno sasvim drugo pitanje. Da li su oni Vama uopste potrebni? U toku trudnoce, ukoliko se normalno hranite (puno svezeg voca i povrca) verovatno da ne postoji potreba za dodatnim unosenjem vitamina. Slicna je situacija i sa gvozdjem. Potrebno je da trudnice uzimaju gvozdje samo ako se utvrdi da anemija postoji. Preventivno ne.