Molim Vas da mi pojasnite, da li mleko i mlecni proizvodi,konzumiranje kafe i energetskih napitaka uticu na apsorpciju gvozdja? I koje gvozdje je najbolje piti,a da nije toliko tesko za zeludac?I naravno uz koje vitamine?Ja sam inace jako anemicna i posle transfuzije moram da nastavim sa terapijom.Vec godinama pijem tot-hemu zajedno sa folinom,vitaminima B12 i C.Ako imate bolju terapiju molim Vas da me posavetujete.Unapred Hvala

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Postovana, Lecenje anemije je ozbiljan posao i njime se bave specijalisti hematologije. Ovo vam kazem zato sto postoje najrazlicitiji oblici anemije koji se i lece na razlicit nacin. Upravo zbog toga sto ne znam precizne podatke vasih analizxa krvi ne mogu vam precizno ni odgovoriti na pitanje. U svakom slucaju svi noviji preparati gvozdja imaju takvu farmaceutsku formulaciju da je mogucnost ostecenja sluznice zeluca i creva smanjena na minimum. Imajuci u vidu terapiju koju ste mi opisali, moguce je da probleme sa bolovima u stomaku izziva citava kombinacija lekova koje koristite a ne gvozdje samo. Osim toga moram da priznam da na osnovu lekova koje koristite izgleda kao da imate kombinovanu hipo i hiperhromnu anemiju, sto je dosta retko, ili su lekari dali pogresnu terapiju. U svakom slucaju, vama treba dobar hematolog. Prof. dr Srdjan Pesic