Postovani dr Pesicu,hvala za prethodni odgovor,molim vas da mi odgovorite i na ovo pitanje,jer sam jako zabrinuta!Moje dete(2g i 8m) ima ceste akutne bronhitise,slabijeg intenziteta,od poslednjeg bronhitisa tj. od pre tri nedelje pije galitifen sirup na 12h po 2,5ml,receno je da ga pije 6 nedelja,ali s' obzirom da u uputstvu pise da treba dozu postepeno smanjivati u toku 2-4 nedelje,neznam sta da radim jer mi to pedijatar nije naglasio?Sta je pametnije uraditi: 1)da nakon 6 nedelja naglo prekinemo sa sirupom?2)da nakon 6 nedelja pocnemo sa postepenim ukidanjem i po kojoj semi?,odnosno koja je varijanta od ove dve manje opasna? Unapred hvala

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Postovana, Galitifen (ketotifen) je lek koji pripada grupi stabilizatora mastocita i koristi se preventivno u prevenciji napada bronhitisa ili bronhijalne astme. U novije vreme se ovaj lek zaista retko koristi, pa pretpostavljam da je pedijatar koji ga je propisao imao dobar razlog. Sto se tice duzine trajanja terapije ona nije striktno odredjena, moze da traje od nekoliko meseci do citave godine. U toku tog perioda se ocekuje da ovaj lek proredi napade bronhitisa. Sto se doziranja tice, doza je za vase dete odgovarajuca, tako da nema nacina da je dodatno smanjujete. Tacno je da se doza treba postepeno smanjivati do doze odrzavanja ali samo ukoliko se terapija zapocen visokom pocetnom dozom. Budite bez brige, nagli prekid terapije nece izazvati ozbiljne smetnje. Prof. dr Srdjan Pesic

Komentari na pitanje: #4393

    • Postovani, zbog cestog bronhitisa i spazma pored inhalacija sa atroventom i pumlicortom. Pedijatar je dao djetetu od godinu ipo da koristi OnceAir tablete od 4mg. Veoma sam zabrinuta za nezeljena dejstva lijeka i da li je on preko potreban za lijecenje tako malog djeteta i nema druge opcije koja je manje rizicna?? Lijep pozdrav

    • Molim vas moze pomoc,dete kaslje duzi period ima inhalacije na 12h pulnikortom i xsizal siru 2puta,malo bude dobro medjutim kasalj se vraca i bas dosta kaslje dete.