Postovani, Moja mama je na antikoagulantnoj terapiji (Sinkum) radi implantiranog pejsmejskera. Obzirom da ima probleme sa vrlo jakim bolovima u kostanom sistemu (sto je stari i intezivan problem)pitanje je da li moze da koristi neku vrstu analgetika obzirom na antikoagulant i vreme krvavljenja. Sa postovanjem

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Imajuci u vidu da vecina analgetika moze povecati koncentraciju antikoagulantnog leka a tako i mogucnost krvarenja, primena analgetika zahteva posebnu paznju. Potrebna je kontrola INR-a, pod nadzorom lekara koji je ordinirao antikoagulantnu terapiju i srazmerno smanjenje doze antikoagulantnog leka. Umesto zakljucka: ukoliko je primena analgetika neophodna, onda se doza antikoagulantnog leka a na osnovu vrednosti INR-a mora smanjiti, a o tome treba da odluci njen lekar uz konsultaciju transfuziologa. Prof. dr Srdjan Pesic